Past CFAES Alumni Award Honorees by Last Name

Honorees are listed by last name below, with graduation and award information listed accordingly

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

  • David Adamkin, MD - BS '70 Animal Sciences - Distinguished Alumni Award 2021
  • Richard Anderson - BS '85 Agricultural Engineering - Meritorious Service Award 1981
  • Godrey Asea - PhD '05 Horticulture and Crop Science - International Alumni Award 2016
  • Carolina Azcarate - MS '10 Food Science and Nutrition - Young Professional Achievement Award 2016

B

  • Cindy Barrera - PhD '16 Food, Agricultural and Biological Engineering - Young Professional Achievement Award 2021
  • Harry L. Barr - PhD '60, MS '55, BS '54 Dairy Science - Meritorious Service Award 2010
  • Clifford Baughman - MS '68, BS '59 Agricultural Education - Distinguished Alumni Award 2018
  • C.D. Baughman - BS '61 Agricultural Education - Distinguished Alumni Award 2015
  • James Beard - BS '57 Agronomy - Distinguished Alumni Award 2016
  • Heather L. Biehl - MS '03, BS '01 Food Science and Nutrition - Young Professional Achievement Award 2012
  • Jerry Bigham - Meritorious Service Award 2020
  • William Alfred Bills - Meritorious Service Award 1980
  • Bob Birkenholz - Meritorious Service Award 2019
  • Mauricio Bittencourt - PhD '04 Agricultural Economics - International Alumni Award 2020
  • Bryan Black - ASC '80 Livestock Production and Management Beef and Sheep - Distinguished Alumni Award 2015
  • Ian Blount - MS '96 Agricultural Education, BS '94 Agribusiness and Applied Economics - Distinguished Alumni Award 2016
  • Shirley Brooks - Meritorious Service Award 1987
  • B.S. Buckalew - MS '77 Agricultural Economics - Distinguished Alumni 2016
  • Wesley Budke - PhD '70 Agricultural Education - Meritorious Service Award 2016

C

  • Vern Cahill - PhD '55, MS '42, BS '41 Animal Science - Meritorious Service Award 1993
  • Molly Caren - Meritorious Service Award 1983
  • Marie R. Carity - BS '00 Agricultural Education - Young Professional Achievement Award 2014
  • Elizabeth J. Carruthers - Meritorious Service Award 1979
  • Jack Cline - PhD '56, MS '52, BS '50 Animal Science - Meritorious Service Award 2006
  • Ken Cochran - BS '64 Horticulture - Meritorious Service Award 2016
  • Marie Colmerauer - MS '07 Food Science and Nutrition - Young Professional Achievement Award 2015
  • H. Russ Conrad - PhD '52, MS '49 Dairy Science - Meritorious Service Award 2002
  • Joe Cornely - Meritorious Service Award 1991
  • Susan Crowell - Meritorious Service Award 2021
  • Leandro Cruppe - PhD '15, MS '11 Animal Sciences - International Alumni Award 2019
  • Darrell D. Cubby
  • Leah Curtis - BS '07 Agricultural Communications - Young Professional Achievement Award 2019

D

  • Arthur Dannecker - Meritorious Service Award 1974
  • David A. Darr - MS '01 Agricultural Economics, BS '99 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Alumni Award 2011
  • Edward Darrow - PhD '65, MS '63 Agricultural Economics - Meritorious Service Award 1991
  • Ken Davis - BS '08 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2021
  • Michael Day - Meritorious Service Award 2018
  • Estel Dempsey
  • Jeffrey Dickinson - PhD '95 Entomology, MS '82, BS '81 Horticulture - Distinguished Alumni Award 2020
  • John Douglass - BS '84 Dairy Science - Distinguished Alumni Award 2016
  • Kenneth E. Dountz - BS '64 Agricultural Economics - Meritorious Service Award 2011
  • Robert Downey - BS '77 Animal Sciences - Distinguished Alumni Award 2021
  • Grace L. Drake - Meritorious Service Award 2000
  • Max Drake - BS '33 Dairy Science - Meritorious Service Award 1975
  • Vinodini E. Dsouza - MS '07 Food Science and Nutrition - Young Professional Achievement Award 2013
  • Shirley Dunlap Bowser - BS '56 Education - Meritorious Service Award 2000
  • John H. Dunlap, Jr. - Meritorious Service Award 1973

E

  • Paul Ecke, Jr. 
  • Richard Edema - PhD '01 Plant Pathology - International Alumni Award 2019
  • Harold Enarson
  • Eugene V. Endres
  • Chad Endsley - BS '03 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2016
  • Katy Endsley - BS '04 Agricultural Communications - Young Professionals Achievement Award 2017
  • Bernard Erven
  • Robert Evans

F

  • Kevin Fath - BS '10 Animal Sciences - Young Professional Achievement Award 2018
  • Novice Fawcett
  • John C. Fisher - MS '69, BS '67 Animal Sciences - Meritorious Service Award 2017
  • William L. Flinn
  • John Foltz - BS '06 Forestry Fisheries and Wildlife - Young Professional Achievement Award 2016
  • Elizabeth H. Forbes
  • Edison Fowlks - PhD '65 Plant Pathology - Distinguished Alumni Award 2018

G

  • Andrea Garmyn - BS '04 Animal Sciences - Young Professional Achievement Award 2016
  • Bryan Garton - PhD '93 Agricultural Education - Distinguished Alumni Award 2019
  • Richard Gast - PhD '87, MS '84 Poultry Science - Distinguished Alumni Award 2016
  • Renee Geyer - ASC '09 ASC Turfgrass Management Technology - Young Professional Achievement Award 2015
  • Robert Gibbs - ASC '74 Dairy Cattle Production and Management Technology - Distinguished Alumni Award 2015
  • George Gist
  • James H. Given, Jr. 
  • Steve Goodwin - BS '73 Parks Recreation and Tourism - Distinguished Alumni Award 2019
  • Milton Gorocica Buenfil - PhD '06 MS '03 Animal Sciences - International Alumni Award 2016
  • Wilbur Gould
  • George Greenleaf
  • Clifford Greer - BS '07 Construction Systems Management - Young Professional Achievement Award 2020
  • Alexander Grobman - BS '48 Agronomy - International Alumni Award 2018
  • Andrea M. Grube - BS '00 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2011
  • Elizabeth Guertal - MS '88, BS '84 Agronomy - Distinguished Alumni Award 2020

H

  • Dave E. Hahn
  • James Nick Hahn
  • Joseph E. Haines
  • Kent Hammond - BS '72 Horticulture - Meritorious Service Award 2018
  • Bo Harstine - PhD '16, MS '13 Animal Sciences - Young Professional Achievement Award 2019
  • Fred O. Hartman
  • Walter Harvey
  • John Havens
  • Jack L. Heavenridge
  • Arthur L. Hecker
  • James Helt
  • Chris Henney - BS '98 Agricultural Education - Distinguished Alumni Award 2019
  • Sarah Herringshaw - BS '07 Animal Sciences - Young Professional Achievement Award 2020
  • William Hildebolt - PhD '69, MS '67 Horticulture, BS '66 Food Technology Agriculture - Distinguished Alumni Award 2017, Meritorious Service Award 2020
  • The Hon. Brian Hill - BS '86 Animal Sciences, ASC '84 Agricultural and Industrial Power Equipment Technology - Distinguished Alumni Award 2017
  • Glenn Himes
  • Karl A. Hirzel
  • William Hirzel
  • Glen F. Hoffsis
  • Robert Hothem
  • Fred W. Hower

I

  • Wayne Impullitti - ASC '84 Nursery Management Technology - Distinguished Alumni Award 2015
  • J.R. Isler - BS '69 Animal Science - Distinguished Alumni Award 2015

J

  • Edward H. Jennings
  • Joshua Jennings - BS '00 Animal, Dairy and Poultry Science, ASC '00 Livestock Production Beef and Sheep - Young Professional Achievement Award 2015
  • Stan Joehlin
  • George Johnson
  • Lawrence Johnson
  • Lewis Jones - BS '65 Agricultural Economics - Distinguished Alumni Award 2017
  • Robert Joseph - PhD '75, MS '70 BS '68 Horticulture - Distinguished Alumni Award 2020
  • John K. Judy

K

  • Larry E. Kandel
  • Isaac Kershaw - PhD '93 Agricultural Education - Distinguished Alumni Award 2017
  • Bruce Kettler - BS '87 Agronomy - Distinguished Alumni Award 2020
  • Gary King
  • Norman King
  • Edwin Kirby
  • Karl Kisner - BS '90 Agronomy - Distinguished Alumni Award 2016
  • Joel Korte - ASC '87 Landscape Construction and Contractor Technology - Distinguished Alumni Award 2018
  • Roy M. Kottman
  • Lou Kozma Jr. - BS '92 Horticulture - Distinguished Alumni Award 2020

L

  • Dale Leppo
  • John Litchfield
  • Larry Lokai - MS '73, BS '67 Agricultural Education - Distinguished Alumni Award 2016
  • Kurt Loudenback - BS '83 Agricultural Economics - Distinguished Alumni Award 2017
  • Luiz Lucchesi - PhD '97 Agronomy - International Alumni Award 2020

M

  • Alma Markins
  • Marsha Martin - PhD '81, MS '78 Plant Pathology - Distinguished Alumni Award
  • Justin Marotta
  • Raymond A. Miller - PhD '76, MS '68, BS '66 Agricultural Education - Meritorious Service Award 2013
  • W. Kirk Miller - BS '70 Agricultural Economics - Distinguished Alumni Award 2018
  • John Millet
  • Phil Minerich - BS '76 Food Technology Agriculture - Distinguished Alumni Award 2019
  • Albert Modi - PhD '99 Horticulture - International Alumni Award 2017
  • John Moore
  • Bobby Moser - Meritorious Service Award 2021
  • John T. Mount
  • John Moxley
  • Rohini D. Mulchandani - PhD '76 Food Science and Nutrition - Distinguished Alumni Award 2018

N

  • L.H. Newcomb
  • John Newton - PhD '13, MS '10 Agricultural Economics - Distinguished Alumni Award 2021
  • James A. Norton

O

  • Oliver Ocasek
  • John O'Meara - MS '83 Natural Resources, BS '78 Environmental Education - Distinguished Alumni Award 2017
  • Ronald Overmyer - MS '72, BS '66 Agricultural Education - Distinguished Alumni Award 2017

P

  • James Patterson
  • Sen. Bob Peterson - BS '83 Animal Sciences - Distinguished Alumni Award 2021
  • Jill Pfister - PhD '83, BS '76 Agricultural Education - Meritorious Service Award 2017
  • Lawrence Piergallini - BS '77 Animal Sciences - Distinguished Alumni Awards 2017
  • Floyd Poruban - MS '64 Plant Pathology, BS '61 Horticulture - Distinguished Alumni Award 2019
  • Tom Price
  • Matthew M. Pullins - BS '00 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2014

Q

R

  • Kenneth W. Reisch
  • Robin Rettig - BS '84 Agricultural Economics - Distinguished Alumni Award 2015
  • Claudio Vaz Di Mambro Ribeiro - PhD '05 Animal Sciences - International Alumni Award 2021
  • Dave Richards - ASC '81 Nursery Management Technology - Distinguished Alumni Award 2020
  • James Rhodes
  • Sally Rockey - PhD '85, MS '82 Entomology - Distinguished Alumni Award 2021

S

  • Ruperto Sangalang - PhD '82 Rural Sociology - International Alumni Award 2015
  • Ryan Saxe - AS '03 Horse Science - Young Professional Achievement Award 2013
  • Max Scarff
  • William Scarff
  • Ralph Schramm
  • Dorothy Scott
  • Kristi-Warren Scott - BS '03 Agribusiness and Applied Economics - Distinguished Alumni Award 2019
  • Dale Seiberling - MS '51, BS '50 Dairy Technology - Meritorious Service Award 2018
  • Byrl Shoemaker
  • Joseph A. Shultz - BS '03 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2013
  • Mervin Smith
  • Chanun Somboonvechakarn - MS '09, BS '07 Food Science and Nutrition - Young Professionals Achievement Award
  • Allison L. Specht - MS '07 Agricultural Economics, BS '04 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2014
  • Thomas R. Stannard - BS '00 Construction Systems Management - Young Professional Achievement Award 2014
  • Elaine Starley
  • John Staubus
  • Thomas Stockdale
  • Mabel Stocker
  • Virgil Strickler- Meritorious Service Award 2019
  • Anand S. Subramanian - PhD Food Science and Nutrition 2009 - Young Professional Achievement Award 2014
  • Nutsuda Sumonsiri - PhD '12 Food Science & Nutrition - Young Professional Achievement Award 2018

T

  • Robert E. Taylor
  • Carrie L. Thomas - BS '00 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2012
  • Donald W. Thomas
  • Daniel L. Toland - BS '05 Agricultural Communications - Young Professional Achievement Award 2013
  • William Tyznik

U

V

  • Bobby D. Van Stavern
  • Linda Vance - BS '71 Animal Sciences - Distinguished Alumni Award 2016

W

  • Jack Waldock
  • Dan Wampler - PhD '83, BS '80 Horticulture - Meritorious Service Award 2017
  • J. Robert Warmbrod
  • Jennifer L. Weaver - BS '97 Agribusiness and Applied Economics - Young Professional Achievement Award 2011
  • Warren G. Weiler
  • Kevin Wendt - BS '90 Animal Science - DIstinguished Alumni Award 2015
  • Betty Wenig
  • Doug White
  • Gerald Williams
  • Florence Wilson
  • George Wilson
  • Melanie M. Wilt - BS '98 Agricultural Communications - Young Professional Achievement Award 2011
  • Gene Wittmeyer

X

Y

  • Maria Yost - MS '05, BS '03 Food Science and Nutrition - Young Professional Achievement Award 2015
  • Shantanu Yousuf - MS '07 Food Science and Nutrition - Young Professional Achievement Award 2012

Z

  • Micki Zartman 
  • Yuri Lopes Zinn - PhD '05 Soil Science - International Alumni Award 2021
  • William Zipf
  • Virginia I. Zirkle
  • Carl Zulauf - MS '73, BS '73 Agricultural Economics - Distinguished Alumni Award 2018